PARTICULARI
Înapoi la prezentarea generală

Waardlanden a oferit programul "Școli fără deșeuri" începând cu 2014. Scopul este de a-i ajuta pe tineri să gestioneze deșeurile în mod corespunzător și de a le oferi cunoștințe suficiente. În schimbul efortului pe care școlile îl depun în acest sens, școlile nu trebuie să plătească pentru deșeurile separate colectate de Waardlanden. Școala Jenaplan din Gorkum este cea de-a 74-a școală fără deșeuri din municipalitățile noastre care participă la program.

La 28 martie, directorul Școlii Jenaplan Gorkum, Kiki van Steenis, și directorul Waardlanden, Hans van den Brule, au semnat acordul de cooperare pentru acest proiect. Școala Jenaplan Gorkum se poate numi acum o școală fără deșeuri. Aproximativ 80% din toate școlile primare regionale din regiunea noastră sunt acum fără deșeuri.

Cunoașterea sporește înțelegerea și schimbă comportamentul

Școlile doresc să îi facă pe elevi să conștientizeze faptul că deșeurile conțin resurse valoroase, cum ar fi hârtia, plasticul, resturile alimentare și multe altele. Prin urmare, sustenabilitatea este din ce în ce mai mult pe ordinea de zi. O evoluție bună. Mai ales că, până în 2050, nu ar trebui să mai existe deșeuri reziduale în Țările de Jos, iar materiile prime sunt reutilizate în mod constant. Din fericire, din ce în ce mai mulți elevi iau cu ei un pahar de băut și o cutie de prânz sustenabile. Acest lucru economisește munți de pachete de unică folosință, pungi pentru sandvișuri și folie de aluminiu. Colectarea separată a deșeurilor la școală este evidentă, dar se dovedește dificilă în practică. Proiectul "Școala fără deșeuri" vă poate ajuta.

Van Steenis: "Am contactat Waardlanden deoarece considerăm că este important să reducem deșeurile reziduale la școala noastră și să separăm corect materiile prime în sălile de clasă. Este plăcut că elevii noștri pot folosi materiale educaționale care îi ajută să facă acest lucru.

Sprijin pentru a fi sau a deveni o școală fără deșeuri

Conștientizarea și schimbarea comportamentală sunt cuvintele cheie pentru a reduce fluxul de deșeuri reziduale. Aceasta este ceea ce au decis consiliile municipale. Prin urmare, în anii următori, ne angajăm să oferim școlilor suficient sprijin educațional și practic pentru a fi sau a deveni o școală fără deșeuri. Astfel încât, în cele din urmă, toate școlile primare regionale să fie fără deșeuri. Iar o generație va crește gândind și acționând circular. De exemplu, furnizăm materiale și materiale educaționale, ținem prelegeri invitate, organizăm excursii la un depozit de mediu, ajutăm cu programe de predare și monitorizăm separarea deșeurilor în școli. Împreună cu Centrul Natural Gorinchem (NCG), oferim educație ecologică în școli.

Ozan Cimen, ofițerul de educație din Waardlanden, este dornic să vorbească cu micul grup de școli primare din regiunea noastră care nu participă încă la proiect. El speră să le primească în curând și pe acestea ca școli fără deșeuri. Întrebări despre proiect? Sau școala dumneavoastră are dorința de a se alătura și ea proiectului? Atunci contactați-l pe Ozan Cimen și trimiteți un e-mail la adresa ozancimen@waardlanden.nl.