CZĘŚCI
Powrót do przeglądu

Waardlanden oferuje program "Szkoły wolne od odpadów" od 2014 roku. Jego celem jest pomoc młodym ludziom w prawidłowym obchodzeniu się z odpadami i zapewnienie im wystarczającej wiedzy. W zamian za wysiłek włożony w realizację programu, szkoły nie muszą płacić za segregowane odpady odbierane przez Waardlanden. Jenaplan School Gorkum jest 74. szkołą wolną od odpadów w naszych gminach, która uczestniczy w programie.

28 marca dyrektor Jenaplan School Gorkum Kiki van Steenis i dyrektor Waardlanden Hans van den Brule podpisali umowę o współpracy w ramach projektu. Jenaplan School Gorkum może teraz nazywać się szkołą wolną od odpadów. Około 80% wszystkich regionalnych szkół podstawowych w naszym regionie jest teraz wolnych od odpadów.

Wiedza zwiększa zrozumienie i zmienia zachowanie

Szkoły chcą uświadomić uczniom, że odpady zawierają cenne zasoby, takie jak papier, plastik, resztki jedzenia i inne. Zrównoważony rozwój jest zatem coraz ważniejszy. To dobry kierunek rozwoju. Zwłaszcza, że do 2050 r. w Holandii nie powinno być już odpadów resztkowych, a surowce są stale ponownie wykorzystywane. Na szczęście coraz więcej uczniów zabiera ze sobą ekologiczny kubek do picia i pudełko na lunch. Pozwala to zaoszczędzić góry jednorazowych opakowań, torebek na kanapki i folii aluminiowej. Selektywna zbiórka odpadów w szkole jest oczywista, ale w praktyce okazuje się trudna. Projekt "Szkoła bez odpadów" może w tym pomóc.

Van Steenis: "Skontaktowaliśmy się z Waardlanden, ponieważ uważamy, że ważne jest, aby zmniejszyć ilość odpadów resztkowych w naszej szkole i odpowiednio segregować surowce w klasach. To miłe, że nasi uczniowie mogą korzystać z materiałów edukacyjnych, które im w tym pomogą".

Wsparcie w byciu lub staniu się szkołą bezodpadową

Świadomość i zmiana zachowań to kluczowe słowa w celu ograniczenia przepływu odpadów resztkowych. Tak zdecydowały rady miejskie. Dlatego w nadchodzących latach zobowiązujemy się do zapewnienia szkołom wystarczającego wsparcia edukacyjnego i praktycznego w zakresie bycia lub stania się szkołą bezodpadową. Ostatecznie wszystkie regionalne szkoły podstawowe będą wolne od odpadów. Pokolenie dorośnie, myśląc i działając w sposób cyrkularny. Na przykład dostarczamy materiały i materiały edukacyjne, prowadzimy wykłady gościnne, organizujemy wycieczki do magazynu środowiskowego, pomagamy w programach nauczania i monitorujemy segregację odpadów w szkołach. Wspólnie z Gorinchem Nature Centre (NCG) zapewniamy edukację ekologiczną w szkołach.

Edukacji Ozan Cimen z Waardlanden chętnie porozmawia z niewielką grupą szkół podstawowych w naszym regionie, które jeszcze nie uczestniczą w projekcie. Ma nadzieję, że wkrótce również one zostaną uznane za szkoły wolne od odpadów. Masz pytania dotyczące projektu? A może Twoja szkoła również chciałaby dołączyć do projektu? Skontaktuj się z Ozanem Cimenem i wyślij wiadomość na adres ozancimen@waardlanden.nl.