PARTICULARI
Înapoi la prezentarea generală

În fiecare zi aruncăm tot felul de lucruri ca deșeuri. Plastic, resturi alimentare, carton, sticlă, o masă veche, orice. Pentru noi, sunt deșeuri, nu mai vrem nimic cu ele. Dar multe dintre aceste deșeuri pot foarte bine să aibă o a doua viață, nu sunt deșeuri. Reutilizarea este bună pentru mediu. Reutilizarea înseamnă că nu trebuie să aruncăm atât de mult ca deșeu. Și economisește materiile prime și energia necesare pentru a face produse noi.

Cei care reciclează deșeurile contribuie la un mediu de viață curat și frumos, pentru ei înșiși și pentru generațiile viitoare. Acesta este scopul final al economiei circulare: o lume în care reutilizăm produsele aruncate, o lume cu cât mai puține deșeuri posibil. Cumpărarea de produse care sunt ambalate în mod durabil sau cumpărarea de produse fără ambalaje contribuie semnificativ la acest lucru.

Vom depune eforturi și mai mari pentru a avea mai puține deșeuri în anii următori. Pentru aceasta, avem nevoie de ajutorul dumneavoastră.

De la 232 la 100 de kilograme de deșeuri

Primăriile din Gorinchem, Molenlanden, Hardinxveld-Giessendam și Vijfheerenlanden, împreună cu Reinigingsdienst Waardlanden, au elaborat anul trecut un plan privind materiile prime. Acest plan se numește Document de strategie 2021-2025: Împreună pentru o municipalitate curată și fără deșeuri. Acest nou plan stabilește modul în care vom reduce cantitatea de deșeuri reziduale. Vrem să trecem de la 232 de kilograme în 2020 la 100 de kilograme pe persoană pe an până în 2025.

Din cele 232 de kilograme de deșeuri reziduale pe cap de locuitor din comunele noastre, 162 de kilograme pot fi reciclate în produse noi. VGF devine compost sau gaz verde, hârtia veche devine hârtie nouă, iar plasticul este reciclat în granule care sunt materie primă pentru tot felul de produse noi.

Fiecare 162 kg pe care le reciclăm înseamnă 162 kg mai puține deșeuri care trebuie incinerate. Mai puține deșeuri sunt importante atât pentru mediu, cât și pentru portofelul dumneavoastră. Taxa de incinerare a guvernului central face ca arderea deșeurilor reziduale să fie din ce în ce mai costisitoare. Această taxă ar trebui să contribuie la atingerea obiectivului municipalităților de a nu mai mult de 100 de kilograme de deșeuri reziduale pe persoană pe an.

70 la sută este materie primă

Pe cap de locuitor, "producem" în medie 232 de kilograme de deșeuri în comunele noastre. Dintre acestea, 162 de kilograme sunt materii prime și nu deșeuri. 70 la sută din ceea ce aruncăm ca deșeu este reutilizabil, adică peste două treimi. Este vorba în principal de ambalaje din plastic, ambalaje metalice și cutii de carton pentru băuturi (pmd), deșeuri de legume, fructe și grădină și deșeuri alimentare (gft) și hârtie și carton. Pmd, VGF și hârtia și cartonul sunt materiale reciclabile excelente, transformate în materii prime valoroase. Aruncându-le ca deșeuri înseamnă că vor fi incinerate, iar apoi le vom pierde pentru totdeauna.

O alocare mai echitabilă a costurilor

În lunile următoare, lucrăm la o modalitate mai echitabilă de alocare a costurilor pentru colectarea și prelucrarea deșeurilor. Acest lucru va intra în vigoare de la 1 ianuarie 2023. Știți deja că o bună separare a deșeurilor și mai puține deșeuri reziduale sunt mai bune pentru mediu. În curând, veți avea o influență asupra cuantumului unei părți din taxele pe care le percepeți pentru deșeuri. Această parte variabilă se numește rata de reciclare. Este un nou mod de calculare a taxelor pentru deșeuri. Vă separați bine deșeurile și aveți puține deșeuri reziduale? Atunci costurile dumneavoastră vor fi mai mici. Municipalitatea dumneavoastră stabilește valoarea taxelor de eliminare a deșeurilor, adică partea fixă și rata de reciclare.

[Actualizare iulie 2022]
Din cauza penuriei de materii prime, materiale și personal, trebuie să ajustăm programul. Vom prezenta acest program consiliului de administrație la sfârșitul lunii septembrie. Presupunem că întârzierea va fi limitată.

Obișnuirea cu ea

O alocare mai echitabilă a costurilor va funcționa numai dacă ne asigurăm că containerele de colectare a deșeurilor reziduale și centrele de mediu nu mai sunt accesibile în mod gratuit pentru toată lumea. Prin urmare, din toamna anului viitor, vom începe să lucrăm cu controlul accesului. Mulți oameni vor trebui să se obișnuiască cu acest lucru. Municipalitățile și Waardlanden vor contribui la implementarea fără probleme a schimbărilor în perioada următoare. Vom face acest lucru prin informare și educare. Vom explica ce se va schimba și de ce este necesară această schimbare. De asemenea, vă vom informa despre cum puteți separa și mai bine deșeurile. Acesta este modul în care lucrăm împreună pentru o regiune fără deșeuri și curată.     

Doriți să aflați mai multe?

Doriți să aflați mai multe acum? La http://www.waardlanden.nl/particulieren/over-waardlanden/nieuw-grondstoffenbeleid veți găsi Document de strategie 2021-2025: Împreună pentru o municipalitate curată și fără deșeuri, evoluțiile actuale și va exista o listă de întrebări frecvente, împreună cu răspunsurile. Dacă aveți întrebări, vă rugăm să trimiteți un e-mail la adresa info@waardlanden.nl

Waardlanden este bucuros să le răspundă. Întrebările despre separarea materiilor prime pot fi adresate antrenorului de mediu Nelleke, vă rugăm să trimiteți un e-mail la adresa milieucoach@waardlanden.nl.