CZĘŚCI
Powrót do przeglądu

Każdego dnia wyrzucamy różne rzeczy jako odpady. Plastik, resztki jedzenia, karton, szkło, stary stół, co tylko chcesz. Dla nas to odpady, nie chcemy z nimi nic więcej. Ale wiele z tych odpadów może otrzymać drugie życie, to nie są odpady. Ponowne użycie jest dobre dla środowiska. Ponowne użycie oznacza, że nie musimy wyrzucać tak dużej ilości odpadów. Oszczędza to surowce i energię potrzebną do wytworzenia nowych produktów.

Ci, którzy poddają odpady recyklingowi, przyczyniają się do czystego i pięknego środowiska życia dla siebie i przyszłych pokoleń. Jest to ostateczny cel gospodarki o obiegu zamkniętym: świat, w którym ponownie wykorzystujemy wyrzucone produkty, świat z jak najmniejszą ilością odpadów. Kupowanie produktów, które są pakowane w sposób zrównoważony lub kupowanie produktów bez opakowań znacząco się do tego przyczynia.

Będziemy pracować jeszcze ciężej, aby mieć mniej odpadów w nadchodzących latach. W tym celu potrzebujemy Twojej pomocy.

Od 232 do 100 kilogramów odpadów

Gminy Gorinchem, Molenlanden, Hardinxveld-Giessendam i Vijfheerenlanden, wraz z Reinigingsdienst Waardlanden, opracowały w zeszłym roku plan surowcowy. Plan ten nosi nazwę Dokument strategiczny na lata 2021-2025: Razem na rzecz czystej i wolnej od odpadów gminy. Ten nowy plan określa, w jaki sposób zmniejszymy ilość odpadów resztkowych. Chcemy zejść z 232 kilogramów w 2020 roku do 100 kilogramów na osobę rocznie do 2025 roku.

Z 232 kilogramów odpadów resztkowych na mieszkańca w naszych gminach, 162 kilogramy można poddać recyklingowi w celu uzyskania nowych produktów. VGF staje się kompostem lub zielonym gazem, stary papier staje się nowym papierem, a plastik jest przetwarzany na granulki, które są surowcem do wszelkiego rodzaju nowych produktów.

Każde 162 kg poddane recyklingowi oznacza 162 kg mniej odpadów do spalenia. Mniejsza ilość odpadów jest ważna zarówno dla środowiska, jak i dla portfela. Wprowadzony przez rząd centralny podatek od spalania sprawia, że spalanie odpadów resztkowych staje się coraz droższe. Podatek ten powinien przyczynić się do osiągnięcia przez gminy celu nie więcej niż 100 kilogramów odpadów resztkowych na osobę rocznie.

70 procent to surowiec

W przeliczeniu na jednego mieszkańca, w naszych gminach "produkujemy" średnio 232 kilogramy odpadów. 162 kilogramy z tego to surowce, a nie odpady. 70 procent tego, co wyrzucamy jako odpady, nadaje się do ponownego wykorzystania, czyli ponad dwie trzecie. Są to głównie opakowania z tworzyw sztucznych, opakowania metalowe i kartony po napojach (pmd), odpady warzywne, owocowe i ogrodowe oraz odpady żywnościowe (gft), a także papier i tektura. Pmd, VGF oraz papier i tektura doskonale nadają się do recyklingu i przekształcenia w cenne surowce. Wyrzucenie ich jako odpady oznacza, że zostaną spalone, a wtedy stracimy je na zawsze.

Sprawiedliwsza alokacja kosztów

W nadchodzących miesiącach będziemy pracować nad bardziej sprawiedliwym sposobem alokacji kosztów zbiórki i przetwarzania odpadów. Zacznie on obowiązywać od 1 stycznia 2023 r. Wiesz już, że dobra segregacja odpadów i mniejsza ilość odpadów resztkowych są lepsze dla środowiska. Wkrótce będziesz mieć wpływ na wysokość części opłat za odpady. Ta zmienna część nazywana jest wskaźnikiem recyklingu. Jest to nowy sposób obliczania opłat za odpady. Czy dobrze segregujesz odpady i masz mało odpadów resztkowych? Wtedy koszty będą niższe. Gmina ustala wysokość opłat za wywóz odpadów, tj. część stałą i wskaźnik recyklingu.

[Aktualizacja lipiec 2022].
Ze względu na niedobór surowców, materiałów i personelu musimy dostosować harmonogram. Przedstawimy ten harmonogram zarządowi pod koniec września. Zakładamy, że opóźnienie będzie niewielkie.

Przyzwyczajenie się

Sprawiedliwszy podział kosztów będzie możliwy tylko wtedy, gdy zapewnimy, że pojemniki na odpady resztkowe i centra środowiskowe nie będą już swobodnie dostępne dla wszystkich. Od jesieni przyszłego roku rozpoczniemy zatem pracę z kontrolą dostępu. Wiele osób będzie musiało się do tego przyzwyczaić. Gminy i Waardlanden pomogą płynnie wdrożyć zmiany w nadchodzącym okresie. Będziemy to robić poprzez informowanie i edukację. Wyjaśnimy, co się zmieni i dlaczego ta zmiana jest konieczna. Będziemy również informować, w jaki sposób można jeszcze lepiej segregować odpady. W ten sposób wspólnie pracujemy na rzecz czystego i wolnego od odpadów regionu.     

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Chcesz dowiedzieć się więcej? Na http://www.waardlanden.nl/particulieren/over-waardlanden/nieuw-grondstoffenbeleid znajdziesz Dokument strategiczny na lata 2021-2025: Razem na rzecz czystej i wolnej od odpadów gminyW tym miejscu znajduje się lista najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami. Jeśli masz jakieś pytania, wyślij e-mail na adres info@waardlanden.nl

Waardlanden chętnie na nie odpowie. Pytania dotyczące oddzielania surowców można kierować do trenera środowiskowego Nelleke, wysyłając wiadomość e-mail na adres milieucoach@waardlanden.nl.